Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին:
Բարձր գնահատելով երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Լիբանանի հայ համայնքի կարեւոր դերը երկրի քաղաքական, հասարակական կյանքում, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում:
Ազգային ժողովի նախագահը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացումը, նշել է, որ նորընտիր օրենսդիր մարմնում ձեւավորվում է պատգամավորական բարեկամական խումբ եւ նորընտիր պատգամավորներից շատերը շահագրգռված են Լիբանանի հետ կապերի ամրապնդմամբ:
Արժեւորելով միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ միջազգային հարթակներում երկու երկրներն ակտիվ համագործակցում են, ինչը պետք է առավել զարգացնել:
Մայա Դաղերը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իր քաղաքական ուժի՝ ժողովրդի մեծ վստահությունը վայելելու կապակցությամբ:
Դեսպանը եւս կարեւորել է երկու ժողովուրդների դարավոր եւ ամուր բարեկամությունն ու պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության աշխուժացմանը եւ երկու երկրների համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերին: Այս գործում Մայա Դաղերը կարեւորել է հայ համայնքի եւ Լիբանանի խորհրդարանում 6 հայ պատգամավորների ու երկու նախարարների դերակատարությունը:
Կողմերն անդրադարձել են ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը, օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը, երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Ararat Mirzoyan Receives Ambassador of Lebanon to Armenia
On February 7, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lebanon to Armenia Maya Dagher.
Highly assessing the current level of the two countries' friendly relations, Ararat Mirzoyan underlined the important role of Lebanon's Armenian community in the political, public life of the country, as well as in deepening of bilateral relations.
Highlighting the role of the parliamentary diplomacy, the President of the National Assembly has noted that the Parliamentary Friendship Group is formed in the newly elected legislative body and most of the newly elected deputies are concerned over the strengthening of the relations with Lebanon.
Evaluating the inter-parliamentary cooperation in deepening of bilateral relations, the Head of the legislative body has stated with satisfaction that the two countries actively cooperate on the international platforms, which should further develop.
Maya Dagher congratulated Ararat Mirzoyan on being elected President of the National Assembly and enjoying great trust towards his political force, people, in the extraordinary parliamentary elections.
The Ambassador also emphasized the two peoples' centuries-old and firm friendship and expressed readiness for promoting the steps to be taken in enlivening of the activity of the Parliamentary Friendship Groups and the expansion of the two countries' cooperation. In this respect Maya Dagher attached importance to the role of the Armenian community and the six Armenian MPs in the Lebanese Parliament and two ministers.
The sides touched upon the development of democracy, the protection of human rights and freedoms, the improvement of the legislative field and other issues of bilateral interest.