Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին:
Բարձր գնահատելով երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Լիբանանի հայ համայնքի կարեւոր դերը երկրի քաղաքական, հասարակական կյանքում, ինչպես նաեւ երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում:
Ազգային ժողովի նախագահը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացումը, նշել է, որ նորընտիր օրենսդիր մարմնում ձեւավորվում է պատգամավորական բարեկամական խումբ եւ նորընտիր պատգամավորներից շատերը շահագրգռված են Լիբանանի հետ կապերի ամրապնդմամբ:
Արժեւորելով միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ միջազգային հարթակներում երկու երկրներն ակտիվ համագործակցում են, ինչը պետք է առավել զարգացնել:
Մայա Դաղերը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իր քաղաքական ուժի՝ ժողովրդի մեծ վստահությունը վայելելու կապակցությամբ:
Դեսպանը եւս կարեւորել է երկու ժողովուրդների դարավոր եւ ամուր բարեկամությունն ու պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության աշխուժացմանը եւ երկու երկրների համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերին: Այս գործում Մայա Դաղերը կարեւորել է հայ համայնքի եւ Լիբանանի խորհրդարանում 6 հայ պատգամավորների ու երկու նախարարների դերակատարությունը:
Կողմերն անդրադարձել են ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը, օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը, երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

А.Мирзоян принял посла Ливана в Армении
7 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Ливан в Армении Майю Дагер.
Высоко оценив нынешний уровень дружественных отношений двух стран, А.Мирзоян подчеркнул важную роль армянской общины Ливана в общественно-политической жизни страны, а также в углублении двусторонних связей.
Председатель НС, особо выделив повышение роли парламентской дипломатии,   отметил, что в новом законодательном органе формируется депутатская группа дружбы и многие из новоизбранных парламентариев заинтересованы в укреплении связей с Ливаном.
Оценивая межпарламентское взаимодействие в углублении двусторонних отношений, глава НС с удовлетворением констатировал, что обе страны активно сотрудничают на международных площадках.
Майя Дагер поздравила А.Мирзояна с избранием Председателем НС и с оказанным его политической силе на внеочередных парламентских выборах доверием народа.
Посол также подчеркнула важность вековой крепкой дружбы двух народов и выразила готовность содействовать шагам по оживлению деятельности групп дружбы и расширению сотрудничества РА и Республики Ливан. В этом ключе г-жа Дагер выделила роль армянской общины, а также 6 армянских депутатов в парламенте и двух министров правительства Ливана.
Стороны обратились к развитию демократии, защите прав и свобод человека, совершенствованию законодательного поля, а также к другим представляющим обоюдный интерес вопросам.